Potkali se dva, řekli třetímu, ten to poslal dál a nakonec vznikla kapela Jo!SKA. Přesný den vzniku kapely není znám, první myšlenky založit "Skáčko" (anebo tak něco) se objevily už asi v roce 2002 v hlavě baskytaristy skupiny "LSD pH 5,5". Na jednom drogovém večírku se shodli výše uvedený baskytarista s kytaristou z kapely "Rizikové pracoviště", že na hudební scéně v našem regionu chybí kvalitní SKA (oba pro něj mají slabost) a jediná možnost, jak to zlepšit, je založit kapelu. Baskytarista se naučil (snaží se) hrát na elektrickou kytaru, a proto bylo zapotřebí najít schopného baskytaristu. Na dalším podobném večírku (na koncertu SPS) bylo nabídnuto ono místo baskytaristy lídrovi kapely "Bojkot", kterému se při nabídce rozzářila podnapilá očka a v opojení přikývnul (bylo proto zapotřebí si jeho souhlas pro jistotu druhý den ověřit). Už chyběly pouze bicí a také co by to bylo za "Skáčko" bez dechového nástroje, takže ještě trumpetistu apod. Na první provizorní zkoušce ve zkušebně "Rizikového pracoviště", kterému tímto moc děkujeme za dočasné využití zkušebny, si jako první sedl za bicí bubeník právě z "Rizikového pracoviště" a už tam zůstal. Nevím, čím to, ale po hráčích na dechové nástroje jakoby se slehla zem….avšak po urputném hledání a poptávání se objevil kamarád kamaráda kamaráda, který měl zkušenosti s Tubou (nebo něčím podobným), a tak si pořídil trumpetu a bylo to.

Už nám nebránilo nic k tomu, abychom mohli začít tvořit rádoby SKA, ale protože všichni členové kapely jsou více či méně ovlivněni Punkovým rytmem, přehoupnulo se naše "Skáčko" do takového skapunku…Nastal osudný den - den D-den prvního koncertu a to na Českoskalickém festivalu ve východních Čechách. Bylo nutné si ověřit, zda má cenu dále pokračovat a nejlepší na to je předhodit svoji tvorbu kamarádům, kamarádkám nebo přítelkyním a hlavně úplně cizím lidem (nejlepší kritika). K našemu překvapení jsme se nesetkali s žádným velkým odporem spíše naopak, našli jsme tam hned několik spřízněných duší a dokonce i naši budoucí zpěvačku. Dá se říci, že jsme měli první malý úspěch. A tak to všechno začalo…oficiální založení kapely bylo ustanoveno na 16.8.2004 v hospůdce "U Čapků" na Žernově.

A jak vznikl název? Prvními návrhy byly: ObříSKA, ale tak se již jedna kapela jmenovala, dále BandaSKA, to už nám taky někdo vyfoukl a tak, když už jsme byli značně unaveni přemýšlením, vymyslel náš nejmladší člen kapely název Jo!SKA…, ale i přesto jsme se svým názvem spokojeni, zkrátka opěvujeme SKA

Skoro po roce snaživého hraní k nám do kapely přišli další dva členové a tudíž jsme rozšířili náš repertoár o druhou trumpetu a saxofon. Po dalším půl roce však přišla smutná zpráva pro celou kapelu Jo!SKA a její věrné známé. Náhle odešla naše zpěvačka Helenka. Čas jí nedovolil věnovat se svým studiím a hudbě zároveň, a proto dala přednost vzdělání před uměním. Ale i přesto všechno je velice pravděpodobné, že nás občas přijde ze studijního záhrobí podpořit a zazpívat si staré známé hity. Na druhou stranu zde je ale i jedna dobrá zpráva. Nejsme bez zpěvačky, neboť tuto pozici převzala po Helence jedna šikovná dcérečka taktéž z Náchoda, ale o tom již více v sekci "profil".